Dinle, Oku, İzle #1

Bugün sizlere son zamanlarda beğenerek izlediğim, dinlediğim ve sevdiğim bir kitaptan bahsedeceğim. Müzik dinlemediğim bir gün, bir zaman dilimi yoktur genelde ama yaz aylarında daha fazla kitap okuyup, film izliyorum haliyle.

 Bu sene bir arkadaşım sayesinde tanıdığım, tanıdığım ilk şarkısıyla aşık olduğum bir grup; Chinawoman.

İlk dinlediğim zaman “bu abimiz ne iyiymiş.” demiştim. Yani vokalistinin kadın olduğunu öğrenmeden önce. Ben “Lovers are strangers”ı dinledim ilk olarak. Buraya tıklayarak dinleyebilirsiniz.

Party girl, Aviva, I’ll be your woman gibi daha bir sürü bebeğimsi şarkıları var. Karanlık müziğiyle, erkeksi ve donuk sesiyle benim için vazgeçilmezdir kendileri.

 Kitap olarak en son Sabahattin Ali‘den  Kürk Mantolu Madonna‘yı okudum. Okul döneminde başlayıp haziran ayında bitirebildim. Kitabın sıkıcı olmasıyla alakası yok tamamen benim vakit bulamayışımdan kaynaklıydı. Kitap sıkıcı değil yani. Yakın bir arkadaşım bu kitabı hiç beğenmemiş, klasik Türk filmi tadında dedi. Ama ben çok beğendim. Konusu evet, çok sıra dışı değil ama Sabahattin Ali tasvirleriyle, anlatımıyla içinize işliyor. Aslında herkesin içinde bir Raif Efendi olduğunu ortaya çıkarıyor. Ve evet, sonunda ağladım.

 Adını bir amerikan futbolu takımından alan film ; Buffalo ’66.

Vincent Gallo adında şahane şahıs yönetmiş, yazmış bir de oynamış (aynı zamanda müzisyen). Filmin sonunda elimde olmadan hayranlık duydum. Okuduğuma göre filmdeki babasıyla gerçek hayattaki babasını anlatıyor. Kendinden parçalar var. Yani film hakkında ne desem bilmiyorum, yorumlarımla hissettiklerimi sınırlamak istemiyorum. İçinizde çok tatlı bir his bırakacak diye düşünüyorum.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir