Dinle, Oku, İzle #7

Yine benim önce kendime saklamaya karar verdiğim, sonra sevdiklerimle paylaştığım ve en sonunda buraya yazmaya karar verdiğim isim: Manuş Baba.

Açıkçası bu sahne isminin nasıl bir anlamı var bilmiyorum fakat gerçek ismi Mustafa Özkan. Ben ders çalıştığım zamanlarda arka planda çalacak sakin bir şeyler için Soundcloud’da gezerken denk geldim kendisine. Malesef ki çok çok fazla şarkısı yok. Sözlerini kendi yazdığı şarkılar dışında coverladığı şarkılar da var. Mesela ben Nazan Öncel’in hiç bilmediğim, sonrasında ise çok sevdiğim şarkılarını da Manuş Baba’dan öğrendim. Her ses biriciktir ama bu ses en biricik ses bana kalırsa… Dinlediğim ilk günden itibaren bağımlısı oldum. Youtube ve Soundcloud sayfasında tüm şarkılarını tekrar tekrar dinledim. Antalya’da sahneye çıkıyor, son zamanlarda çevre şehirlerde de sahne almaya başladı sanırım. Ben kendisini Twitter hesabından takip ediyorum. Mersin’e veya İstanbul’a yolu düşmezse ben Antalya yollarına düşebilirim. Buraya da sevdiğim bir kaç parçasını ekliyorum. Benim favorim “Haberin Var Mı?”.

Ender’in favorisi, bana da doğum günümde ilk basımını hediye ettiği kitap olan 1984‘ü okudum sonunda. Bana hediye ettiği kitap çok çok eski Türkçe ile basıldığından okuyup anlamamın imkanı yoktu. Kütüphanemin en değerli parçası olacağı kesin ama. Ben de Helin okuduktan sonra ondan ödünç aldım.

George Orwell‘in okuduğum ilk kitabıydı. Çok büyük beklentilerle ve güzel yorumlarla okumaya başlamıştım. Hiç hayal kırıklığına uğramadım. Okurken o yarattığı ütopik dünyanın içine giriyorsunuz resmen. Yaşatmak istediği duyguyu yaşıyorsunuz, düşünmenizi istediği düşünceye dalıyorsunuz ve hatta bazı yerlerde karakterlerle birlikte psikolojik baskıyı, işkenceyi hissediyorsunuz. Kitap hakkında çok anlatılıp çiziliyor. O yüzden bütün olumlu yorumları kesinlikle hak ettiğini ve herkesin okuması gereken bir kitap olması dışında pek bir şey söyleme gereği duymuyorum.

 Son zamanlarda çok fazla film izlemesem de kaliteli filmler izledim. Buradan paylaşabileceğim 3 film net vardı ama daha çok pek bilinmeyen filmleri keşfetmeye hizmet etmek adına bu filmi seçtim: Phoenix. Türkçeye “Yüzündeki Sır” olarak çevrilmiş. Almanya/Polonya yapımı bir dram filmi.

İstanbul Film Festivali’nde izlemek için ben ve Ender birer tane film seçmiştik. Bu film Ender’in seçtiği filmdi. Konusuna, yönetmenine önceden bakmadan, hiç fikir sahibi olmadan izledim filmi. Filme girmeden önce Phoenix’in anka kuşu anlamına geldiğini, yeniden doğmayı ifade ettiğini söylemişti Ender sadece. Adamlar filme en uygun ismi bulmuş, tebrik ediyorum.

2.Dünya Savaşı sonrasında toplama kampından kurtulan bir kadının yaşamından bir kesit izliyoruz filmde. Gördüğü işkenceler sonrasında yüzü tanınmayacak bir hale geliyor ve estetik ameliyat geçiriyor ve olaylar olaylar… Oyunculuklar çok iyiydi. Nazi dönemine veya savaş sonrasına ait bir çok film var belki de ama bu film senaryosuyla hepsinden ayrılıyor bana kalırsa. Filmdeki müzikler de, kullanıldıkları sahnelerle uyumu da harikaydı. Özellikle finali EFSANE. Bana kalırsa, öyle bir ihtimal yok ama, film izlerken sizi pek sarmadı diyelim, izlediğinize asla pişman etmeyecek bir finali var. Hizmette sınır tanımayıp fragmanı da ekliyorum şuraya.

Yeteri kadar merak uyandırdığımı umuyorum ve yazıma burada son veriyorum.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir