Nürnberg | Almanya Gezi Notları

Almanya gezisi hakkındaki yazılarımı şehirlere göre ayırıp farklı yazılarla yazmanın daha mantıklı olacağına karar verdim. İlk yazım, Almanya’ya ilk adım attığımız ve son günümüzü geçirdiğimiz yer olan Stuttgart şehri. Bavyera eyaletinin 2.büyük şehri Nürnberg (Nuremberg) ‘de 1 gün geçirdik.  İlk olarak Eski Nazi Partisi Dokümantasyon Merkezi‘ne (Dokumentationszentrum Reichsparteitagsgelände) gittik. Hitler’in en sevdiği ve başkent yapmayı düşündüğü, Nazi mitinglerinin ilk başladığı, Yahudi insanların vatandaşlık haklarının ilk ellerinden alındığı bu şehir Nazi Almanyası için oldukça önemliymiş. Nazi suçluları yine bu şehirde yargılanmış.

Müzenin içerisinde partinin en önemli adamları hakkında bilgiler, parti ve savaş hakkında belgeseller, fotoğraflar, röportajlar ve haberler bulunuyordu. Kısaca, Hitler Almanyası’nın doğuşundan çöküşüne kadar her şey var. İnsanların partiye olan bağlılıklarını ve Hitler fanatikliğinin nasıl bir şey olduğunu bu müzede görebilirsiniz.

Imperial Castle

Müzede geçirdiğimiz uzun zamanın ardından ressam ve matematikçi olan Orta Çağ sanatçısı, Albercht Dürer Evi‘ni de görerek Imperial Castle ya da Kaiserburg Kalesi‘ne geçiyoruz.

Kaiserburg Kalesi, Roma İmparatorluğu döneminde kralın kaldığı yermiş. Şehrin biraz yükseklerinde kurulu olan kalenin, hem dışarıdan görünüşü hem de içi oldukça görkemli bir mimariye sahip. Bahçeler ve çiçekler ile çok huzurlu görünüyordu. Kalenin tepesine çıkınca çok güzel bir manzarayla karşılaştık. Sadece Nürnberg’e bu kuleden bakmak için bile kale ziyaret edilmeli bence.

St. Lorenz Kirche

Yapımı 200 yıl süren St. Lorenz Kirche, yine harika bir gotik mimarisiyle tasarlanmış. Kilisenin içi de büyük ve eserler ile doluydu. Kilisenin içinde işlemeli kule gibi bir yapının altında bulunan bu Müslüman adam tasvirinin yanında Hristiyan ve Yahudi tasvirleri de vardı. Bu yapı, yükün üç dinin üzerinde olduğunu anlatıyormuş. Kiliseye dair aklımda kalan en ilginç ayrıntı buydu.

Frauenkirche

Frauenkirche (Katolik Kadınlar Kilisesi), yaklaşık 19 metre yüksekliğindeki ünlü Güzel Çeşme (Schöner Brunnen) ‘in yanında, şehrin merkezinde bulunuyor. Kilisenin ön cephesi gerçekten çok güzel. Dürer’in de imzasını taşıyormuş.

Hospital of the Holly Spirit

Pegnitz Nehri‘nin bir köşesinde bulunan, 14. yüzyılda kurulan bu hastaneyi ilk gördüğümüzde hastane olduğunu bilmiyorduk. Köprünün üstünden çevreye göz gezdirdiğimizde nehrin üstündeki bu binayı oldukça beğenmiştik. “En havalı hastane” ünvanına sahip olmayı hak ediyor bana kalırsa. Sanırım günümüzde müze ve restoran olarak kullanılıyormuş.

Bizim Nürnberg’de olduğumuz gün şehirde şarap festivali de vardı fakat biz pek incelemedik o kısmı. Yazımda bahsettiğim, şehrin önemli yerlerini gezmeyi planlamıştık. Havanın kapalı olması şehrin fotojenikliğini engelleyemedi. Nürnberg, yaşadığı siyasi olayların ve tarihi dokusunun yanı sıra önemli bir endüstri şehri. Sokaklarında yürümesi ve binalarını incelemek bile huzur kaynağıydı.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir