Schengen Vizesi Alma Süreci

Almanya’ya gitme kararı, vize randevusu, belge hazırlığı derken yaklaşık bir buçuk ay süren gerilimin ardından Almanya’dan Schengen vizesini almış durumdayız. Vizeye başvurmadan önce olumlu ve olumsuz yorumlar okuduk. Vizesi geç çıktığı için uçağını kaçıranlar, sürekli eksik belge uyarısı alanlar, reddedilenler vs… Hem araştırıyor  hem de Almanya’daki arkadaşım Özgün ve bir kaç deneyimli arkadaşlarımla da konuşuyordum sürekli. Bu sıkıntılı dönemimizden sonra kendi deneyimimi de paylaşmak istedim.

Ender ile beraber Kasım ayında harçsız pasaport çıkartmıştık zaten. Benim pasaportu asıl çıkartma sebebim Özgün’ü ziyaret edebilmekti. Özgün’ün davetleri ve Ender ile benim Almanya sevdam birleşince uçak fiyatı araştırmalarına başladık önce. Bunun için Skyscanner uygulamasından faydalandık. Aklımızda belirli bir tarih olmadığı için fiyatlar üzerinden karşılaştırma yaparak ilerledik. Farklı tarihler, farklı hava limanları deneyerek yaklaşık bir buçuk ay sonrasına biletimizi aldık. Baya önceden almak avantajlı oldu. Uçak bileti aldığımız firmanın adı da Germanwings. Tüm ucuz uçak şirketlerinde olduğu gibi sadece el bagajı hakkı (8 kg) var. Sonuçta gidiş-dönüş uçak biletimizi 270 Tl’ye aldık yani. Ben Mersin’e 100 Tl ile gidiyorum…

Biz uçak biletini aldık, sonrasında sıra vizeye gelmeliydi ama biz hızımızı alamayıp Ender’in daha önceden namını duyduğu Megabus firmasının internet sitesine girip 2 Euro ile Berlin’e gidiş-dönüş otobüs bileti aldık.

Bunlar olup biterken saat ve otobüs kalkış yerlerine çok dikkat etmemiştik. Megabus çok ucuz bir firma, sürekli bu tarz kampanyalar yapıyor ve fiyatın bu kadar uygun olma sebebi uç saatlerden dolayı olabilir. Tüm işlerimizi hallettikten sonra, bununla ilgili araştırmalara bu hafta başlayabildik. Şehirler arası ulaşım nasıl olacak, kaç saat sürüyor gibi… Öncesinde bu tür ayrıntılara dikkat etmek çok daha iyi olur.

Almanya’dan vize başvurusu için iData adlı aracı firmanın sitesine girip randevu alıyorsunuz öncelikle. Uçuş tarihinizden en geç 15 gün öncesinde randevu almanız öneriliyor. Biz 1 ay öncesinde randevu aldık mesela ve vizemiz uçuş tarihimizden 1 hafta öncesinde elimize geçti. Sonraya bırakmamak önemli. Randevuya gelirken başvuru için gerekli belgeleri eksiksiz getirmeniz isteniyor. Turistik vize için istenilen belgeler sitede mevcut. Yasal velinizin çalışma, mal ve mülk durumları belgelerde az biraz değişikliğe sebep olabiliyor. Gerekli belgeler şöyle:

 1. Vize Başvuru Formu

Bu form yine iData’nın sitesinde mevcut. Formu indirip, çıktı alıp dolduruyorsunuz. İsterseniz başvuru merkezinde de doldurabilirsiniz.

 1. Hesap Özeti

Biz ilk başka sponsor göstermeden, kendi imkanlarımızla başvurmak istemiştik. O yüzden kendi hesabımıza ait son 3 ayın hesap dökümünü almıştık. Fakat başvuru merkezine gittiğimizde oradaki görevli bize öğrenci olduğumuz için sponsor göstermeden başvurmanın çok riskli ve zor olduğunu söyledi. Böylece sponsor göstermeye karar verdik ve ikinci kez randevu almak zorunda kaldık… Artık bizim hesap hareketimiz önemli değildi fakat elimizde olduğu için onu da belgelerin arasına eklemiştik.

 1. Sponsor Dilekçesi

Sponsor gösterdiğiniz kişi, sizin tüm masraflarınızı karşılayacağınıza dair bir dilekçe yazıyor. Bu dilekçenin normalde ıslak imzalı olması gerekiyor fakat ben İstanbul’da öğrenci olduğum ve ailem şehir dışında olduğu için bu dilekçeyi ve diğer ıslak imzalı olması gereken belgeleri bana faks çektiler. Ben de ayrıca başvuru merkezinde bu durumu anlatan bir dilekçe yazdım. Sponsorun sizin için yazması gereken dilekçe örneği:

… Seyahate çıkacak kişinin ismi ve soyismi… için taahhütname

… Üniversitesi … Fakültesi … bölümü … sınıf öğrencisi, … T.C. numaralı … doğumlu, kızım/oğlum … ‘in … / … tarihleri arasında yurt dışında yapacağı seyahat, konaklama, gezi ve diğer masraflarının tümünün tarafımdan karşılanacağının taahhüt ediyorum.

Tarafıma ait belgeler dilekçe ekinde mevcuttur.

 İsim Soyisim

İmza

 1. Sponsora ait Hesap Özeti

Sürekli işlem gören bir hesaba ait son 3 aylık (eğer emekliyse emekli maaşını aldığı bankadan yine son 3 aya ait) ıslak imzalı ve kaşeli hesap özeti dökümü / maaş bordrosu.

 1. Biyometrik Fotoğraf

Vize, pasaport için gerekli olan fotoğraflardan 2 tane istiyorlar. Son 6 ay içerisinde çekilmiş olması önemli.

 1. Pasaport ve Kimlik Fotokopileri

Pasaportun ve kimliğin A4 boyutunda fotokopisini alıyoruz. Bazen pasaportun belirli kısımlarının renkli fotokopisi gerekli olabiliyormuş. Bizden böyle bir şey istemediler. Normal siyah beyaz fotokopisini aldık.

 1. Öğrenci Belgesi

Eğer öğrenciyseniz okuldan öğrenci belgesi alıyorsunuz.

 1. Seyahat  Sağlık Sigortası

Herhangi bir sigorta acentesinden, bankalardan veya Gençtur‘un internet sitesinden de temin edebilirsiniz. Biz, bir arkadaşımın annesinin sigorta şirketinden aldık. Seyahat sağlık sigortanızı, seyahatinizin 1 gün öncesini ve 1 gün sonrasını kapsayacak şekilde alın. Konsolosluklar bu şekilde istiyormuş. Mesela bizim seyahat tarihimiz 17-24 Haziran arasıydı, sigortayı da 16-25 Haziran tarihlerini kapsayacak şekilde aldık. Seyahat sağlık sigortasına 10 Euro gibi bir fiyat ödedik. Sanırım internet sitelerinde daha uygun olanları da varmış.

 1. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Nüfus Müdürlüğü’ne gidip bu belgeyi istiyorsunuz, zaten ne için gerekli olduğunu soruyorlar. Anne, baba, kardeş gibi bilgilerin olduğu Nüfus Kayıt Örneği ve yanında İkametgah Belgesi veriyorlar. Eğer benim gibi şehir dışında öğrenci iseniz ikamet adresiniz ile vizeye başvurduğunuz yer aynı şehirde olmalı. Benim adresim Mersin’de olduğu için onu da kabul etmemişlerdi. O yüzden ikinci randevuya adresimi İstanbul’a taşıyarak ve belgeleri yenileyerek gittim.

 1. Konaklama ve Ulaşım Rezervasyonu

Uçuş ve Berlin seyahatine ait rezervasyonların çıktısını aldık. Biz arkadaşımın yanında kalacağımız için konaklama sorunu olmadı fakat arkadaşımdan davet mektubu da istemediğimiz için booking.com sitesinden iniş yapacağımız şehirdeki herhangi bir otele rezervasyon yaptırdık. Seçtiğimiz otelin ücretsiz iptal seçeneği olmasına dikkat ettik.

 1. Sponsordan İstenen Diğer Belgeler

Ben bu kısımla pek uğraşmadığım için eksik bilgi vermek istemiyorum. Yine vize başvurusu yapacağınız firmanın internet sitesinden ayrıntılı şekilde öğrenebilirsiniz bu belgelerin ne olduğunu (Konsolosluklara göre de farklılık gösteriyor olabilir). Örneğin iData sitesinde şu şekilde belirtilmiş:

Ücretli ve memurlar için ilaveten:
Yaptığınız işe dair açıklama içeren çalışma belgesi (ıslak imza ve kaşeli),

 Talep edilen vize süresi için izin belgesi (Islak imza ve kaşeli),

Bağkur/SGK hizmet dökümü,

SGK işe giriş bildirgesi.

Not: Müracaatçı emekli ve halen çalışmakta ise hizmet dökümü ve destek primi ödemelerini ibraz etmelidir.

Firma/Serbest meslek sahipleri için ilaveten:
Ticaret veya Sanayi Odası Sicil Kayıt Sureti fotokopisi (6 aydan eski olmamalı)

Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi

Güncel Vergi Levhası fotokopisi

Bağkur Hizmet Dökümü

Çiftçiler için ilaveten:
Ziraat Odasından Çiftçilik Belgesi
Emekliler için ilaveten:
Aylık emekli maaşınızı gösteren emeklilik belgesi

Bu belgelerin hepsini hazır hale getirdikten sonra randevu aldığınız saat ve tarihte başvuru merkezine gidiyorsunuz. Biz Bahariye’deki iData ofisine gittik. Hafta içi 08:00 – 12:30 / 13:30 – 18:00 saatleri arasında hizmet veriyorlar. Görevliler belgelerinizi kontrol ettikten sonra parmak izi veriyorsunuz, pasaportunuzu kargoyla mı teslim almak istediğinizi yoksa ofisten mi almak istediğinizi belirtiyorsunuz ve ödeme için vezneye geçiyorsunuz. Vize ücreti 60 Euro, firmanın hizmet bedeli 24.5 Euro, isterseniz Tl olarak da ödeyebiliyorsunuz. Biz toplamda 240 Tl gibi bir fiyat ödemiştik.

Uyarılar:

 • Konsolosluk A4 dışında belge kabul etmiyor.
 • Almanya Konsolosluğu süresinin bitmesine 3 ay kalmış pasaportları kabul etmiyor.
 • Otel rezervasyon çıktısının üzerinde konaklayacak olan herkesin isminin yazması gerekiyor.

Tüm bu sıkıcı işlemlerden sonra geriye en heyecanlı kısım, pasaportunuzu beklemek kalıyor. Biz ofisten almayı tercih etmiştik ve tam 2 hafta sonra telefonuma mesaj geldi. O gün gidip pasaportumuzu alınca vizemizin çıktığını öğrendik.

Yolculuğumuzdan 1 hafta önce gideceğimiz kesinleşti, içimiz rahatladı şimdi de valiz hazırlığı, şehirler arası ulaşım nasıl olacak vb. stresler başladı. Fakat haftaya bugün hepsini unutmuş, hiç bilmediğimiz bir yerde tahmin edemediğimiz bir şekilde bulacağız kendimizi. En keyifli kısım da liste ve valiz hazırlamak.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir