Ankara Gezi Notları

Ankara, benim ilkokuldayken gece yarısı uyandırılıp ailemle gittiğim, Anıtkabir’i ziyaret etmemizden başka hiçbir şey hatırlamadığım, sonrasında da beni hiç meraklandırmayan bir şehirdi. Geçen yaz (2017 Ağustos) nereden çıktı hatırlamıyorum ama gidelim dedik. Döndükten sonra bloga yazmak için aşırı heveslenmiştim ama bazı aksilikler oldu. Bazı aksiliklerden kastım özetle; blogumun kapanması, bazı yazılarımı kaybetmem, araya zaman girmesi ve hevesimin kaçmış olması.

Şimdi bloga kaldığım yerden devam etmeye başlayınca ilk olarak Ankara hakkında paylaşım yapmak istedim çünkü beni ciddi anlamda etkiledi. Bunda Ankara’nın sıkıcı ve tekdüze olduğu konusunda yerleşmiş düşüncelerin kırılmasının etkisi çok büyük.

Üstünden çok uzun zaman geçtiği için direkt olarak gittiğim ve çok beğendiğim yerlerin listesini yaparak başlıyorum. Mekan önerilerinin neredeyse hepsini Ankara’da yaşayan arkadaşım Gülümser’den aldım. Bu kadar seveceğimiz yerleri önerdiği için çok büyük bir teşekkürü hak ediyor. 

ANITKABİR


Ankara’ya gidince Anıtkabir’i ziyaret etmek farz gibi bir şey. Dediğim gibi çok küçükken gittiğim için anılarımı tazelemek iyi oldu. Biraz kalabalık olduğu için rahat rahat gezemedik ama her kısmını görebildim. Ne kadar büyüleyici bir yer olduğunu hatırlamak güzel oldu.

Cafe des Cafes


Cafe des Cafes, Tunalı Hilmi Caddesi’nde bulunuyor. Biz Kuğulu Park’ı gezdikten sonra buraya geçmiştik. Geniş bir menüsü vardı ama biz aç olmadığımız için tatlı bir şeyler yiyelim dedik. Tatlılar fena değildi çok güzel de değildi, ortalama. Mekan oldukça büyük ve güzel bir konsepti var. Çalan müzikleri de çok beğendiğimi hatırlıyorum. Uzun süre oturup zaman geçirmek için güzel bir tercih.

KITIR


Yine Tunalı Hilmi’de bulunan Ankara’da meşhur mekanlardan biri. Kokoreç ve bira Kıtır’da en çok tercih edilenlerdenmiş ama biz bunu geç fark ettik. Pizza sipariş etmiştik ama ben bu karardan pişman değilim. İnce hamuru ve kaliteli malzemeleriyle beğendiğim bir pizza oldu kendisi. Biz yemeğimizi 2.katta  yemiştik. Alt kat daha salaş daha çok yemek yenilen bir yer gibi, üst kat biraz daha bar havasına sahip. Akşama doğru gittiğimizden sanırım mekan sakindi.

I. ve II. Meclisler

Biraz yeme içmeye ara veriyorum, birazdan devam edeceğiz. :’) :’) :’)

Hangisi olduğunu hatırlamıyorum ama meclislerden biri kapalıydı biz gezmeye gittiğimizde. İki meclis de Ulus’ta bulunuyor. Sanırım biz II.TBMM binasını gezdik  (inş doğru hatırlıyorumdur). Beni burada en çok etkileyen şeylerden biri Atatürk’ün kullandığı eşyaların, kıyafetlerinin bulunduğu bölmelerdi. Her bir parçadan kalite, vizyon ve asillik akıyordu ya.

Hacı Bayram Veli Camisi ve Augustus Tapınağı

Bu iki yer de Ulus’ta ve birbirlerine aşırı yakın. Biz meclisleri gezdikten hemen sonra buraya geçtik. Augustus Tapınağı Roma Dönemi’nden kalma bir yapı, hakkında ayrıntılı bilgiyi buradan okuyabilirsiniz.

Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Ankara’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri de burası. Ahmed Arif, Deniz Gezmiş, Nazım Hikmet, Erdal Eren, Muhsin Yazıcıoğlu gibi birçok isim burada hapis yatmışlar. Minik odalarda o odalarda kalan kişiler hakkında bilgi veren tablolar vardı. Erdal Eren’in de idam edildiği idam tahtası cezaevinin bahçesinde bulunuyordu. Çok ama çok farklı bir atmosfere sahip bir yer. Hissettiklerimi tam olarak anlatamam gibi. Daha ağır cezalar almış kişilerin kaldığı bölmelerde dinletilen bazı sesler, konuşmalar var. Cansız, yapay suçluları görüp onların düşüncelerini, konuşmalarını duyuyorsunuz gezerken. O anları çok gerçekçi kılıyor. Çıkmadan önce avluda turlayıp bir odada gösterilen belgesel tarzı bir film izledik. İdam edilen kişilerin aileleri, çevresi onları anlatıyordu. Ulucanlar Cezaevi en unutamayacağım yerlerden biri oldu.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Ziyaret edilmesi gereken diğer bir müze de Anadolu Medeniyetleri Müzesi. Bu müze Atatürk’ün önderliğinde kurulmuş. Anadolu Arkeolojisi ve Taş Devri’nden eserler bulunuyor. Ayrıca 1997 yılında İsviçre’de 68 müze arasından birinci olup “Avrupa’da Yılın Müzesi” seçilmiş. Hem önemli hem de gezmesi çok zevkli bir müze.

ASPAVA

“Ankara’ya gidince kesin yemelisin” tarzında oraya özgü bir yemek bilmiyorduk ama Aspava isimli nadide mekan Ankara ile özdeşleşmiş durumda olduğu için orada yapılan SSK (sos-soğan-kaşar) dürümü önerildi. Biz SSK ve normal pilav üstü döner siparişi verdik. Siparişler gelmeden önce masaya ikramlar geliyor. Bence en can alıcı nokta bu; cacık, salata, patates kızartması, kaşarlı mantar ve çiğ köfte servis ediliyor. Masadan doymadan kalkmak imkansız. Ankara’da çok yerde Aspava var. En iyisi Özçelik Aspava diye duyduk, oraya gittik. Biz BA YIL DIK!

6:45 KK ANKARA

Tunus Caddesi’nde bulunan adından hiç hazzetmediğim için ilk olarak itici gelen (Kaybedenler Kulübü sevmeyenler bu yazıda buluşuyor) bir mekan. Neyse, ismi bir yere kadar önemli tabi. 6:45 KK’nın konser verilen bir başka mekanı daha var galiba, bizim gittiğimiz yer yemek yemeli bir bardı. Bulunduğu yer çok güzel. Cuma akşamı arkadaşlarla bir şeyler içmek için ideal yerler var. Burası da öyle fakat mekanın sarı ve yetersiz ışığı bir süre sonra tüm enerjimi almıştı.

HMBRGR

Burası Armada’ya gittiğimizde aç şekilde ne yesek diye düşünürken şans eseri girdiğimiz bir yerdi. Günlük ve doğal malzemeler kullanılıyor hamburgerlerde. Sosları, patatesleri, taze ekmeği ile MÜKEMMELDİ! Hamburgerin iyisi gerçekten insanı aşırı mutlu ediyor. Ankara’ya gittiğimde mutlaka uğrayacağım yemek mekanlarından birisi de Hmbrgr (ben himbirgir veya hemeberegere diye okuyorum duruma göre).  Çok sonra tekrar yolum düştü ve arkadaşımı da götürdüm. Ortam kalabalık olduğu için çok özenmediler midir nedir ilk seferki kadar mutlu etmemişti ama yine de güzeldi. Ankara’da başka yerlerde de şubeleri var, internet sitesinden bakabilirsiniz.

Ankara gezisi işte böyle geçti. Şehir hakkındaki düşüncelerim tamamen değişti. Yemek kültüründen memnun kaldık. Her açıdan zengin bir şehir. Benim yazmadığım, gitmediğim daha çok yer var. O yüzden tekrar gitmek isterim. Ben en çok Tunalı Hilmi ve Tunus Caddesi’ni beğendim. Hem biraz İstanbul’u hatırlatıyor hem de kalabalıktan boğulmadığınız yerler.


Sosyal Medyada YBY

 

2 Yorum

 1. Esra 10 Şubat 2018 at 21:12

  Kesinlikle gidilip gorulmesi gereken bir yer.. Fotograflar sahane olmus

  Cevapla
  1. yobusrayo 4 Mart 2018 at 12:12

   Çok teşekkürler <3

   Cevapla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir