İstanbul’da 3 mekanda San Sebastian Cheesecake

Tatlı olarak cheesecake nadiren tercih ettiğim bir çeşit olsa da San Sebastian usulü cheesecake durup dururken canımın çektiği bir şey haline geldi. Son zamanlarda sosyal medyada, bloglarda bu kremsi tatlıyı çok fazla görüyoruz. En çok öne çıkan, iyi yaptığı konusunda iddialı mekanlardan bazılarına gittim ben de.

Gittiğim yerlerde kendi damak tadıma göre bir sıralama yapacağım. Tabi San Sebastian Cheesecake hakkında uzun uzun anlatacak bilgilere sahip olmadığım için oldukça genel bir değerlendirme olacak. :’)

Zula 

Emir Yargın bir videosunda Zula’ya gidiyordu. Hamburger, taco, cheesecake ne var ne yok yiyordu hepsinden. San Sebastian cheesecake bu videodan sonra radarıma takıldı. Bu video Zula’nın tanınmasını sağlayan ilk videolardan bence. Sonra ilk İstanbul’a gittiğimde buraya bi’ uğradım. İlk izlenimim; videodakinden farklı göründüğüydü. Bir bakıma anlayabiliyorum, bir bakıma üzücü yine de. Oldukça yumuş yumuş ve fotoğrafta göründüğü gibi dağılan bir yapısı var. İlk yediğimde tadını  sevdim ama heyecanım kısa sürmüştü. Zula’ya hamburgerleri için yeniden gitmeyi çok istiyorum ve oldukça ümitliyim bu konuda. Gidersem ardından bir cheesecake yiyebilirim ama sırf bunun için gitmem artık çünkü aşağıda daha güzeli var…

Adres: İnönü Mahallesi, Harbiye Çayırı Sk. 101a, 34373 Şişli/İstanbul

B Blok Bakery

Beşiktaş Akaretler’de minicik bir dükkan burası. Öncelikle çaylarının da güzel olduğunu belirteyim, yaptıkları San Sebastian cheesecake zaten çok seviliyor. Bu mekanda bir porsiyonda iki dilim var. Tam paylaşmalık ama tatlı krizlerimde bir porsiyonu tek başıma yerim mesela. Zula’ya göre görüntüsü çok daha derli toplu duruyor. Yapısı gerçek kremsiliği karşılıyor ve saf bir cheesecake yediğimi hissetim. Hiç baymadığı ve kaşık kaşık lezzete doyurduğu için oldukça beğendim. Tekrar koşa koşa giderim.

Adres:Vişnezade Mahallesi, Şair Nedim Caddesi, No 35/A, Beşiktaş, Istanbul

*** aşırı gerekiz not ***

İsmimin baş harfi olması beni kendine çektiği için garip hissetmeli miyim bilmiyorum… Yine bu çekimle aldığım herkesin evinde olan Ikea’nın B şeklindeki kitaplık süsünün -book-tan geldiğini öğrenince biraz hayal kırıklığı yaşamıştım ama hala hoşuma gidiyor.

Rafine Espresso Bar

Sadece cheesecake için değil en çok kahveleri için gidilir buraya. Mükemmel kaliteli kahvelerini çok sevmiş olsam da konumuz cheesecake olduğu için kahveyi bir kenara bırakıyorum şimdilik. Bazen bu fotoğrafa bakıp iç geçirdiğim zamanlar oluyor. Çok estetik durmuyor mu? Dokusu, tadı çok çok güzeldi. Asıl olması gereken budur herhalde diye düşündüm. Kadıköy çok sık gittiğim bir yer değil ama San Sebastian cheesecake konusunda burayı ilk sıraya alabilirim. Kahveleri ve ortamıyla daha öne çıktı benim için.

Adres: Caferağa Mahallesi, Sarraf Ali Sk. No:15, 34710 Kadıköy/İstanbul

Önce Rafine’yi hemen ardından B Blok’u listenize almanızı tavsiye ederim. Ekim sonunda İstanbul’a gideceğim eğer başka tavsiyeleriniz varsa aşağıdaki hesaplardan bana iletirseniz çok sevinirim.


Sosyal Medyada YBY

 

3 Yorum

 1. Eylül 28 Ekim 2018 at 20:44

  Karşıma son günlerde sosyal medyada hep çıkıyor bu tatlı, birkaç kez instagramdan baktım, sonra olanlar oldu ve başka bir tatlı düşünemez oldum. Tam blogunu yeniden keşfe çıkmışken de bu yazına rastlamam harika oldu, Akaretler’deki yer evime çok yakın, onu deneyeceğim ve seveceğim yüksek ihtimal 🙂

  Cevapla
 2. Nil 7 Mart 2019 at 10:26

  Viyana Kahvesi Galata
  üzerindeki belçika çikolatasıyla inanılmaz güzellikte oluyor.

  Cevapla
  1. yobusrayo 7 Mart 2019 at 16:35

   uff aşırı canım çekti şu an <3 listeme eklendi

   Cevapla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir