Cilt Bakımında İçerik Okuma ve Temiz İçerikli Ürünlere Giriş

Kozmetik ve cilt bakım ürünleriniyle tam olarak tanışmam üniversite zamanlarında oldu ve gerçekten ilgi alanım haline geldi. İlk yıllarda o kadar yanlış makyajlar yapmışım, bilinçsizce ürünler kullanmışım ki bunları yeni yeni farketmeye başladım. Cilt bakımını her zaman makyajdan daha çok önemsiyordum ve iyi olduğunu duyduğum ne varsa kullanıyordum. Tonikler, jeller, peelingler, maskeler, yağlar… Hepsini bitmeden yedeklerdim bir de. Son iki yıldır çok çok az makyaj yapıyorum. Makyaj + cilt bakımında en az ürün kullandığım dönemdeyim ve cildim her zamankinden daha iyi durumda. Az ürün kullanmanın faydasını görmüştüm ama bunun yanında içerik konusunda bilgim yoktu ve dikkat etmiyordum haliyle. Instagramda @icindekiler.101 sayfasını takip ettiğimden beri inanılmaz bir aydınlanma yaşadım ve yüzüme şimdiye kadar neler sürdüğümü görünce şok oldum…  Artık kullandığım şampuandan diş macununa kadar temiz içerikli ürünleri tercih etmeye çalışıyorum. Şimdiye kadar öğrendiklerimi ve kullandığım cilt bakım ürünlerini paylaşmaya karar verdim.

İçerik listeleri çok uzun ve çok karışık geliyor hala gözüme. Etkilerini öğrendikçe zararlı maddelerin ismine gözüm aşina oluyor yavaş yavaş. Ben de binlerce içerik arasından bilip dikkat ettiğim isimleri kısaca paylaşacağım. Yazının sonuna kullandığım kaynakları da ekleyeceğim zaten oradan daha geniş bilgilere ulaşabilirsiniz.

Paraben: En bilinenle başlıyoruz. İçerikler hakkında bilgisi olmayan biri bile parabenin ününden dolayı mesafelidir. Paraben, ürünlerin raf ömrünü uzatmak için kullanılan bir madde. Deri tarafından emiliyor ve alerjik reaksiyona sebep olabilir.

Dimethicone (Copolyol, Cyclomethicone): Bir tür silikon ve çok tehlikeli bir madde. Yapısından dolayı pürüzsüzlük etkisi verdiği için şampuanlarda, bazlarda, pudralarda kullanılıyor. Derinin yüzeyini bir tabaka gibi kapladığı için derinin nefes almasını engelliyor.

Petrolatum (Parafin, Mineral Yağ): Bebek yağlarının ve vazelinlerin ana maddesi. Bebek ürünü diye pazarlanan ürünlerde bu kadar zararlı bir maddenin olması beni çok şaşırtmıştı çünkü tüm vücuduma bebek yağı sürüyordum ben… Ciltte bir katman oluşturuyor ve cildin kendi kendini yenilemesini engelliyor. Cildin doğal yapısını ve nemini bozuyor. Hatta uzun süre parlak ve taze kalması için meyve sebzeler bile parafinle kaplanabiliyor. İngiltere’de kullanımı yasaklanmış.

Sodium Lauryl / Laureth Sulfate (SLS / SLES): Sülfatın ham maddesi hindistan cevizi olduğu için “doğal maddelerden elde edilmiştir” diyerek pazarlanabiliyormuş. Daha çok şampuan, diş macunu, temizleme jelleri, duş jeli vs. içerisinde görebilirsiniz. Köpürtücü etkisi var, çok hızlı emiliyor vücutta birikiyor. Cildi kazıyan kanserojen bir madde.

Polyethylene Glycol (PEG): Şampuan, maske, diş macunu, yüz temizleme jelleri, ve yağ çözücü etkisi bulunduğu için temizlik ürünlerinde de bulunuyor. Petrol bazlı bir ürün olduğu için yine deri tahrişine sebep oluyor.

Diethanolamine (DEA): Göz ve ciltte tahrişe sebep oluyor. Solunum ve dolaşım sistemini olumsuz etkiliyor. Daha çok temizleyici, şampuan vb. içeriklerinde görülebilir.

Triethanolamine (TEA): DEA ile benzer etkileri gösteriyor. Aşındırıcı, tahriş edici özelliği var. Solunmaması, eldivenle kullanılması gereken bir içerikmiş. Kanada’da kullanımı yasak.

Formaldehyde: Kanser ve astım tetikleyen etkileri kanıtlanmış. Deriden özellikle de gözden uzak tutulmalı. Bazı ülkelerde kullanımı yasaklanmış.

Bunlardan başka onlarca zararlı bileşen var ama ben daha çok görünce tanıdığım, uzak durduğum içerik isimlerine yer verdim. Diğerlerini de öğrenmeye çalışıyorum hala. Elimdeki ürünlerin arkasını çevirip içeriklerine baktığımda beni en çok şaşırtan “bebek” şampuanı ve yağı olmuştu. Başında bebek kelimesi olunca bebekler kullanıyor sonuçta zararsızdır algısı yaratılmış tamamen. Kullandıklarım arasında en kötü içerik onlardaydı. Bir de “bitkisel” adı altında satılan ama içinde paragraflarca zararlı kimyasal bulunduran cilt bakım ürünlerini görünce içerik listesini kontrol etmeden birşey almamaya karar verdim. Benim yararlandığım kaynaklar:

 • Think Dirty (app) : Bu, ismini veya barkodunu aratarak o ürünün içindeki bileşenlere ulaşabileceğiniz bir mobil uygulama. İçerikler zararlı, orta, zararsız olarak derecelendirilmiş. Eğlenceli bir tasarımı var fakat çok geniş bir ürün kütüphanesi yok malesef.
 • Codecheck.info : Bu site almanca ama kullanımı basit. Yine isim veya barkod taraması ile ürün aratılıyor. Think Dirty uygulamasından çok daha iyi bir ürün listesine sahip. İçeriğini merak ettiğim ürünlere bakmak için kullanıyorum. Mobil uygulaması da var ama sadece Almanya’dakiler kullanabiliyor diye biliyorum.
 • @icindekiler.101 : İçerikler konusunda en iyi türkçe kaynaklardan birisi. Çok severek takip ediyorum ve çevremdekilere öneriyorum. Benim gibi bir sürü insanı bilinçlendirdiğine eminim.
 • Ewg.org/skindeep : Kozmetik ürünlerinin içerisinde maddeleri en zararlıdan zararsıza doğru derecelendiriyor. Codecheck ile aynı mantığa sahip. Bir ürün almadan önce bakılması gereken çok yararlı bir site.

Kendi kullandığım temiz içerikli ürünlerden de bahsedeceğim ama önce belirtmek istediğim birkaç şey var.

Bir cilt bakım ürünü almadan önce içeriğinde ne var ne yok diye bakarken sıralamaları da çok önemli oluyor. İçerik listenin en başındaki madde, içeriğin %80-90’nını oluşturuyor. En fazla bulunandan en az bulunana kadar sıralanıyor yani sonlardaki maddeden çok çok az kullanılmış oluyor. Mesela The Body Shop’ın çok sevdiğim bir maskesi var. İçeriğinde 2-3 tane zararlı madde var ama son sıralarda yer alıyor. Onu kullanmaya devam ediyorum. Yani bazen %100 temiz içerikli ürünler değil de az ve son sıralarda kötü maddeleri olanları da tercih edebiliyorum çok sık kullamamak kaydıyla.

Organik ürünlerden elde edildiği iddia edilen markaların Ecocert sertifikasına sahip olup olmadığına dikkat etmek gerekiyor.

Dermokozmetik, drugstore, high-end demeden her birinin içeriğini tek tek okumak ve kullanma süresine bakmak lazım. İçerikler kasıtlı olarak küçük yazılabiliyor . Hatta direkt içerik listesinin üstüne başka bir şey yapıştıran markalar da var ki ben onları direkt yerine bırakıyorum artık.

Soldan başlarsam; yüz kremi olarak Urtekram markasının kokusuz nemlendiricisini kullanıyorum. Alverde’ nin yaban gülünden elde edilen yüz yağını ise genellikle maske yaptıktan sonra ve cildimin çok kuruduğunu hissettiğim zamanlarda tercih ediyorum. Makyajımı çıkardıktan sonra cildimi Rosece yüz yıkama jeli ile temizliyorum. Tonik olarak da Rosense’ nin doğal gül suyunu kullanıyorum. Bu markaların tümünü hem seviyorum hem güveniyorum. İçeriklerini de görebilmeniz için aşağıya ekledim.

Bu yazıyı cilt bakım ürünleri başlığı altında yazdığım için bu dört ürüne yer verdim sadece. The Body Shop’ın yüz maskesini de kullanıyorum 2 hafta 1 kez ama cilt bakımında temel ürünlerim bu kadar. Bunların dışında yine içeriklerine dikkat ederek kullandığım duş jeli, şampuan, diş macunu vs. de var fakat yazıyı çok dağıtmak istemediğim için onları başka yazılara eklemeyi düşünüyorum.


Sosyal Medyada YBY

4

3 Yorum

 1. Yesim Berrak 7 Ocak 2019 at 23:53

  Oh yes!

  Urtekram’dan bir tane ben de almayı düşünüyorum ama bir yandan da emin olamıyorum. Çok mu nemlendiriyor, yapısı, kıvamı nasıl? Her cilt tipine mi uygun? Birazcık daha detay versen?

  Cevapla
  1. yobusrayo 12 Ocak 2019 at 13:03

   Bu yazıyı çok uzatmamak için detay vermemiştim ama sanırım ürünler kısmı baya kısa oldu. Kremin hafif bir yapısı var ama tüm yüze minik bir pompa yeterli olacak kadar da iyi nemlendiriyor. Benim en sevdiğim özelliği hemen emilmesi. Ardından yağlı, parlak, yapış yapış bir his bırakmıyor. Eğer cildin çok kuruysa kış aylarında yeterli olur mu bilemiyorum. Benim cildim karma ve çok memnunum. Annem de aynı kremi kullanıyor onun kuru + alerjik bir cildi var ve o da çok memnun. Yani tavsiye ederim kesinlikle. ^^ (Bayadır stoklarda kalmamış görünüyor. Eğer bulursan bana da haber verirsen çok sevinirim)

   Cevapla
 2. Ceren 7 Eylül 2019 at 15:06

  Çok bilgilendirici bir yazıydı teşekkür ederim 🙂 Fakat şu anda urtekram nemlendiricisi hiçbir sitede yok. Onun yerine alternatif olabilecek başka kremler de önerebilir misiniz bir dahaki yazınızda? Şimdiden teşekkürler.

  Cevapla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir