İstanbul’da En Sevdiğim Kahve Dükkanları

Yeni mekanları keşfetmeyi çok sevsem de gitmekten hiç sıkılmadığım, bende tekrar tekrar gitme isteği yaratan bazı kahve dükkanları var. Bugün onları listeleyeceğim. Yazıda bahsedeceğim kafeler hem ortam hem de yeme-içme olarak beni oldukça mutlu eden yerler. Bu listede bulunan her mekanın kahvesini çok seviyorum, sadece kahve içmek için bile gidilecek mekan tavsiyesi olarak da düşünebiliriz. Nitelikli kahveye ek olarak insanın enerjisini yükselten başka etkenler de eklenince benim için şöyle bir liste oluşuyor:

Mums

Benim Karaköy’de, binlerce mekan arasından üniversite zamanlarımdan beri  en çok sevdiğim yer burası. Çok eskiden, ilk açıldığı zamanlarda da bloguma yazmıştım ama o yazı şimdi uçtu gitti kim bilir nerede… Ortamına, tatlılarına, mint yeşiline aşığım. Benim aklıma ilk tatlılar geldi ama genel olarak menüsü çok başarılı. Hafta sonu açık büfe kahvaltı da servis ediliyor. Her şey her zaman taze oluyor ve arka planda çok profesyonel mutfak çalışanlarına sahipler. Günlük olarak ellerindeki tatlı/tuzlu çeşitleri değişebiliyor ama şimdiye kadar denediğim her şeyi çok beğendiğim için yeni tatlarını da gözüm kapalı deneyebilirim. Kahve olarak; filtre kahvesini çok seviyorum. Hala öyle mi bilmiyorum ama microfoam değil de dry foam ile yapıyorlar kahveleri o yüzden pek latte art göremedim burada. Genel olarak filtre kahve veya americano tercih ediyorum, kış çayı da baya güzeldir.

Adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, Mumhane Caddesi, Fransız Geçidi, Beyoğlu/İstanbul

Rafine Espresso Bar

Rafine’yi daha önce San Sebastian Cheesecake yazısında yazmıştım. Kadıköy’de nitelikli kahve severler burayı kesin biliyordur.  İsmiyle, ortamıyla, çalışanlarıyla kahve aşkını yaşatıyor. Ayrıca şimdiye kadar en iyi San Sebastian’ı burada yedim. Burası kahve ve tatlı kalitesiyle benim gözümde dört dörtlük bir yer olduğu için söyleyecek başka bir şey bulamıyorum. Çok uzun saatler oturmak için uygun bir yer değil bana göre ama kahve keyfi yaşamak amacıyla mutlaka gidilmesi gereken yerlerden biri. Kadıköy’de ve Ümraniye’de olmak üzere 3 tane şubeleri var. Ayrıca hem mağazada hem de onlineda kahve çekirdeği satışına başlamışlar. Rafine’de içtiklerim kadar iyi yapamayacağımı biliyorum ama yine de sipariş vereceğim yakında. :’)

Adres: Caferağa Mahallesi, Sarraf Ali Sokak, No: 15, Moda, Kadıköy / İstanbul

Petra Roasting Co.

Benim gittiğim yer Gayrettepe şubesiydi. Oldukça geniş ve ferah bir mekan burası. Kalabalık gruplar ve çalışma ortamı için de gayet uygun. Kahvelerini çok beğendiğimi söylememe gerek yok bence artık, zaten en çok beğendiğim yerlerden biri olduğu için bu listede. :’) Ve yine çekirdek kahve alınabilecek kahve dükkanlarından biri. Ayrıca bu mekanın bir bölümünde antika eşyalar, kahve ekipmanları vs. satılıyor. Çevreyi gezip ne var ne yok diye bakındıktan sonra kahvenizi tatlınızı alıp bir köşeye çekilebiliyorsunuz. Henüz burada çok beğendiğim, tadı damağımda kalan bir tatlı denemedim ben ama zamanla doğru tercihi yapacağımı umuyorum. Genel olarak çok başarılı ve kaliteli işler çıkaran mutfakları var. Herkese açık olması da güzel bir hava katıyor.

Adres: Gayrettepe Mahallesi, Hoşsohbet Sokaği Selenium Residence D:Mağaza 1 Beşiktaş/İstanbul

Kronotrop

En son Kronotrop’un YTÜ Davutpaşa kampüsünde bulunan şubesine gittik. Okulumuzu ziyaret etmek için de bahanemiz oldu böylece. Mekanın atmosferini çok huzurlu buldum ve bunda yeşil bitkilerin etkisi büyük . Çok geniş bir yer değil ama konforlu. Buranın kahvesinin tazeliğine, güzelliğine ek olarak frambuazlı çizkekine dikkat çekmek istiyorum. Gerçekten mükemmeldi. Mesela cookie için aynı şeyi söyleyemem ama cheesecake beni aşırı mutlu etmişti. Kronotrop konu nitelikli kahveyse baya bilinen ve sevilen bir yer. Ben de kendilerinden kahve alıyorum evde demlemek için. Marka olarak gittikçe daha çok sevmeye başlıyorum. Mehmet Gürs etkisi var tabii. Bir de minik bir kart veriyorlar kahve aldıkça oraya damga vuruyorlar. Böylece 8-10 (tam hatırlamıyorum) kahveden sonra bir kahve hediyeniz oluyor. Kronotrop, online sitesinde kahve ile ilgili çok faydalı bilgiler de veriyor.

Adres: Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü, Teknopark Esenler/İstanbul

En bayıldığım kahveleri bir araya toplarken mutlaka tatlılardan da bahsettiğim gözlerden kaçmamıştır. Çünkü güzel bir kahvenin yanında kahve yancısı olarak minik, tatlı bir tatlının olmamasını düşünemiyorum… Kahve keyfini ikiye katlıyor bence. O yüzden benim için kahve dükkanlarında kahveden sonra ikinci sırada (bir ile iki arası diyelim) yanına gelecek tatlı/atıştırmalık menüsü de önem taşıyor. Şimdiye kadar gitmiş olduğum mekanlar arasından favorilerimi sıraladım. Bundan sonra çok sevdiğim bir yer olursa yine bu yazıya ekleyip favori kahve dükkanlarımı bir arada tutmak istiyorum. Daha gideceğim çok yer var.
Rafine Espresso Bar Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato
Petra Roasting Co. Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato
Mums Cafe Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato


Sosyal Medyada YBY

1

1 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir